Interviu cu Francois Devynk

Min: Francois, stiu ca locuiesti intr-un sat aproape de Lyon. Ce serviciu ai acolo?

 Fr: Lucrez pentru o asociatie de drept pentru persoane handicapate sau bolnave. Asociatia noastra era infiintata de catre guvernul francez.

 Min: Ce parere ai despre traiul handicapatilor in Romania?

 Fr: Dupa mine, drepturile handicapatilor nu sunt respectate in acelasi mod ca in Franta. Aici, asociatia care se ocupa cu drepturile grupului anumit, este privata si membrii trebuie sa plateasca o cotizatie anuala. In Franta membrii nu platesc. In plus, am observat ca foarte des in cladirile de importanta culturala, sau cu importanta pentru viata de zi cu zi, nu exista nici o rampa si nici un lift. De pilda, accesul la Castelul Peles, Castelul, Bran, Casa Muresenilor, si Castelul Rasnov va fi foarte greu pentru multi oameni handicapati. Cred ca la Oficiul Postal Central la Brasov, nu exista o rampa. Am vazut-o numai o persoana handicapata folosind un carucior la Brasov.

 Min: De ce ai hotarat sa vii la cursul acesta?

 Fr: Prima data am devenit interesat în România era în 2006 când o tanara, care se numeste Diana si care locuieste la Bistrita, a scris asociatiei noastre. Era handicapata si a vrut sa gaseasca o cazare potrivita la Lyon. Era studenta la Arte Plastice. Am devenit prieteni si am povestit despre România. Am ales sa petrec doua saptamani în 2009 în România. Vacanta aceea a fost un mare succes, atunci am vrut sa învat limba Româna.

This entry was posted in Redactia and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>